MENUO RASIE 
 
    Strona Główna
    Odjazdy miot S
    O Nas
    O Suniach
    Szczenięta - Miot S
    Szczenięta - Miot T
    Szczenięta - Miot M
    Wystawy
    O Rasie
    Galeria - Miot S
    Galeria - Miot T
    Galeria - Miot M
    Filmiki
    Kontakt
 

Trochę historii

      Labrador retriever jest to rasa, która pojawiła się nie na Labradorze, ale na wybrzeżu Nowej Funlandii, gdzie psy te trenowano do przenoszenia rybackich sieci po ściętej lekko lodem wodzie. W XIX w. nowofunlandzcy rybacy przybywali na zachodnie wybrzeże, by handlować rybami i tam niektórzy z nich sprzedawali swe psy. Przedstawiciele rasy szybko odnieśli sukces jako psy myśliwskie. 
      W 1903 r. rasa uznana została przez Angielski Związek Kynologiczny. Pierwszym , który nazwał te psy labradorami był w 1887 r. lord Malmesbury. Lord Malmesbury i książę Buccleuch zainicjowali pierwszy program hodowlany tej rasy, a pułkownik Peter Hawker i lord Knutsford określili jej standard. Labrador i nowofunland pochodzą od psów przywiezionych do Kanady przez angielskich rybaków ,Portugalczyków i Basków. Wszystkie współczesne retrievery wywodzą się od psów z Nowej Funlandii. Są to Chesapeake bay retriever ,curly coated oraz flat coated retriever. Od tego ostatniego pochodzi golden retriever.

Charakter

      O tej rasie nie można napisać kilku zaledwie zdań. Gdyby spróbować wymienić wszystkie zalety labradora, to z pewnością łatwiej byłoby wymienić „wady” tej rasy. I tu zakończyłabym opis, ponieważ osobiście uważam, że ta rasa nie ma żadnych złych cech. Tak więc spróbuję przedstawić ogrom możliwości labradora retrievera i niezmierną radość jaką potrafi dać taki członek rodziny.
      Są to psy bardzo przyjazne zarówno dla ludzi jak i innych zwierząt. Ich łagodne usposobienie, wspaniały charakter oraz łatwość w wychowaniu sprawiły, że labradory są bardzo popularną rasą. Dzięki pogodnej naturze i ogromnemu przywiązaniu do rodziny labradory uważa się za wspaniałych towarzyszy ludzi dorosłych, a zwłaszcza dzieci. Psy tej rasy bez względu na wiek uwielbiają figle i zabawę, toteż bardzo chętnie bawią się z dziećmi. Należy więc zapewnić naszemu domownikowi dużą dawkę ruchu, ale przede wszystkim starać się pracować nad jego umiejętnościami tj. aportowanie, szukanie oraz ogólne formy posłuszeństwa. Labrador, który nie wykonuje nawet błahych zadań, nie będzie szczęśliwy. Psy te są stworzone do pomocy człowiekowi i świetnie spełniają swą rolę, a jeśli połączymy „pracę” z zabawą to ujrzymy w oczach naszego pupila ogromną radość i bezgraniczną miłość.
      Można też oczywiście zająć się poważną edukacją naszego psiaka. Należy jednak pamiętać, że nie każdy labrador będzie psem myśliwskim czy poszukiwawczym – decydują o tym indywidualne cechy charakteru. A gdyby okazało się, że nasz członek rodziny nie jest skory do pracy, to pamiętajmy, że dla nas zrobi wszystko, aby dostać pochwałę.
      Jeśli myślimy właśnie o labradorze jako przyszłym członku rodziny, trzeba pamiętać o wielkim zamiłowaniu tej rasy do wody. Jego umiejętności pływackie są nieocenione, a umiejętność długiego nurkowania wzbudza ogromny podziw. Należy więc zapewnić mu jak najwięcej kontaktu z wodą, a będziemy mieć szczęśliwego psa.
      Tak więc gdybyśmy jeszcze raz mieli zadecydować, jakiej rasy psa chcemy zakupić, to z pewnością byłby to labrador retriever.

  
Strona Główna     Powiadom Znajomych o Naszej Stronie     Dodaj Do Ulubionych     Drukuj Stronę
copyright: Wiejski Czar 2000 - 2018    |    design: TBD Soft    |    powered by: CALISTA Engine